Je po dovolených, těch letních prázdninových a máme před Vánocemi. Pro mnohé z nás je to situace, že sotva zaplatíme jednu věc, už se pomalu řítíme do dalších závazků a je tu řada dalších výdajů. Není to lehká věc, udržet své finance nad nulou, pokud nechceme jen živořit, ale chceme si dopřát i trochu té zábavy a občas utéct od všedního života. A co když do toho přijdou ještě nečekané výdaje, jako je pokažená pračka nebo lednička, bez které se žádná domácnost dlouho neobjede.
Pokud vaše příjmy jsou na stejné úrovni jako výdaje, je složité ušetřit na nové auto, nové bydlení apod. Každý větší výdaj je stresující a někdy se dostaneme do situace, že jediným východiskem je hypotéka. Jenže co dělat, když nás banka s žádostí o hypotéku odmítne? Co když už máme v registru nějaký ten vroubek? Buď se smíříte, že hypotéku bez registru nedostanete a budete se dál snažit vyjít se svými příjmy anebo si najdete nebankovní společnost, která má o něco mírnější kritéria pro poskytování hypoték. Ale pozor! Podmínky jsou stejné jako u všech hypoték, budete ručit vlastní nemovitostí a pokud nebudete pravidelně splácet, lehce o ni přijdete a to určitě nechcete.
Být finančně gramotní a udržet své příjmy i výdaje vyrovnané a dokonce ještě něco i uspořit, to jsou zkušenosti, které se musíme naučit. Něco nás naučí škola, hodně život, ale základy mohou udělat i rodiče a to pravidelným kapesným, které začnou svým dětem dávat. Ideálně takové kapesné, ze kterého si budou samy platit třeba měsíčník na autobus nebo stravenky do školy a to proto, aby se naučily, že jsou nutné výdaje, na které vždy musí mít peníze, jako třeba později na nájem apod.
Mít nebo nemít, toť otázka. Pokud chcete mít peníze, je potřeba udělat vše pro to, aby naše příjmy byly vyšší než výdaje. Můžete šetřit nebo si můžete půjčovat, ale obojí jde jen omezenou dobu.